Trafajda

Vysočina, Lipnice nad Sázavou

Elektrizující zážitek

Konverze trafostanice z roku 1913, která více než 50 let chátrala a byla určena k demolici. Nyní je v ní vybudován obytný prostor s plnohodnotnou koupelnou, kuchyní a ložnicí, přes níž je vstup na terasu. Užitná plocha činí pouhých 10 metrů čtverečních, ale přesto se podařilo do prostoru integrovat vše potřebné, aniž by interiér působil stísněně. Záměr je veden linkami minimalismu a industrialismu a navrací trafostanici původní bílý kabát při zachování stávajícího objemu. Přední vstupní dveře se podařilo zachránit a prvky nalezené uvnitř jsme upcyklovali.

Trafajdu lze kategoricky zařadit mezi tzv. tiny houses. Celý projekt si klade za cíl nastínit principy ekologické, provozní a ekonomické udržitelnosti miniaturního obyvatelného prostoru. Objekt si mohou návštěvníci pronajmout, přičemž výnosy z pronájmu zpětně slouží k úhradě nákladů na rekonstrukci. Výnosy, které náklady převýší, budou využity na záchranu další podobné stavby. Tím se dotýkáme principů cirkulární ekonomiky. I přesto, že mohl být použit splachovací záchod, byl za účelem snížení spotřeby vody a produkce odpadu užit záchod kompostovací.

V objektu naleznete spoustu malých detailů odkazujících na původní funkci, ale i současné technologie jako např. stahovací promítací plátno a projektor s audiosoustavou. Většinu originálních prvků jsme vyrobili sami. Světelné trubice s nastavitelnými barvami, které designově navazují na starožitné funkcionalistické chromované osvětlení. Orientační žárovku ve vodovodním potrubí, která se rozsvěcí a zhasíná otočením kohoutku. Či ovládací panel, na němž stačí zatáhnout za páku, jež rozzáří historická průmyslová světla, nebo stisknout tlačítko a přes funkční voltmer začne proudit k plasma kouli pár stejnosměrných voltů. Tím celá Trafajda ožije a návštěvníci s ní.

O záchraně se můžete dočíst na našem Blogu. A až dočtete, rovnou ji vyzkoušejte.